Március 11. és Április 5. között a szlovén csereprogramunk keretében, a szeptemberi Budapest-látogatást követően, ellátogattunk az Idrijai Jurija Vege Idrija gimnázium diákjaihoz hat napra. A cserediák program fő célja Idrija kultúrájának és ezúttal egy szlovén kisváros hangulatának megismerése, felfedezése volt. Az ott töltött idő alatt rengeteget tanultunk és annál is több élményt szereztünk. Mindezek mellett csodás új barátokra találtunk, akikkel várhatóan még sokáig fogjuk tartani a kapcsolatot.
A Szlovéniában töltött napjaink során meg tudtunk ismerkedni a hostjaink szüleivel, házi szokásaikkal és érdekes történeteikkel. Természetesen a szlovén diákokkal való együttlétünk alatt róluk is megtudtunk sokat, ami mélyebbítette a köztünk kialakult kapcsolatokat. Ahogy teltek a napok mindenki egyre bátrabb, fesztelenebb és nyitottabb lett, ami megkönnyítette az együttlétet és elősegítette az élvezetes időtöltést. Továbbá a program nem kevés sikerrel is járt, akár csak az angol nyelv használatának gyakorlása, fejleszteni tudtuk kommunikációs készségeinket és sok tapasztalattal gazdagodtunk. A programok között szerepeltek szlovén- és magyar órák, amelyek játékossá lettek alakítva, így mindenki élvezni tudta. Továbbá meglátogattuk Ljubljanát és a magával ragadó szlovén tengerpartot (Piran városát), illetve felkerestünk az országban található számos érdekes természeti kincset is, mint például Szlovénia legmélyebb tava. Tanulhattunk sótermelésről, részletes vezetésen vettünk részt Idrija higanybányájában és beülhettünk tanítási órákra, amelyek mind-mind lebilincselő programok voltak amik színesítették ottlétünket. Ráadásul nem csak szemlélőként vehettünk részt a programokon, hanem arra is nyílt lehetőség, hogy teljesen beleélhessük magunkat a tradícionális csipkeverő “tanfolyamba” vagy akár a főző-szegmensben, ahol megtanultunk Zlikrofit (híres Idrijai specialitás) készíteni mi magunk.
A számtalan program mindenki energiáját leszívta, de valahogy mindig lehetett találni még egy kis tartalékot és részt venni aktívan. A közös programok után pedig következhetett egy kis lazítás és a cserediákokkal közösen egy kis beszélgetés, sétálgatás. A diákok jellemzően figyelmesek, segítőkészek és aktívak voltak, ezáltal nekünk már csak élveznünk kellett az elénk tett programokat. A programok változatossága mind témában és térben, könnyebben emészthetővé tették sűrű napjainkat és a délutáni lazítások erre rádupláztak.
Végülis tehát, a cserediák programból mindenki profitált emberi és tanulói szempontból is, ami egy nagyszerű eredmény. A nagy fokú elégedettségünk köszönhető volt a programok precíz és tudatos megszervezésének illetve a szlovénok nyitottságának, magabiztosságának. Mindezek mellett szeretnénk megköszönni Spanyár Judit és Végh Anna Tanárnők kitartását és bennünk lévő bizalmát, lelkesedését és a lehetőséget, hogy részt vehettünk egy ilyen egészen csodálatos kalandban.
Székely Lőrinc, Kamarás Patrik (11.B)